Magyarországon sokan termelnek csonthéjas gyümölcsöt azon belül pedig meggyet és cseresznyét, különböző termesztéstechnológiák szerint. A megfelelő mennyiségű és minőségű termés elérése érdekében ezen gyümölcsök tápanyag utánpótlására is kellően nagy hangsúlyt kell fektetni.
Mire érdemes odafigyelni, hogyan érdemes a tápanyagot pótolni ezeknél a fajoknál?

Mindkét gyümölcsfaj esetében nagy hangsúly van a megfelelő időben kijuttatott a tápanyagon. Fontos a jó összetételű alap és fejtrágya, amit célszerű a fenológiához igazított lomtrágyával kiegészíteni a vegetáció során több alkalommal.
Sok termelő kételkedik abban, hogy a lombon keresztül kijuttatott műtrágyák dózisa mire is elég, hiszen itt nem nagy mennyiségekről beszélünk. A teljes tápanyagutánpótlást nem is tudnánk lombon keresztül megoldani. Nem is ez a célunk; ezzel a technológiai elemmel segítjük a növényt, hogy a megfelelő fejlettségi állapotában ahhoz az NPK és mikroelem kombinációhoz jusson, amire a legnagyobb szüksége van.
A meggy és a cseresznye környezeti igénye eltérő, de tápanyagigényük hasonló egymáshoz. Tápanyagfelvételi időszakuk a többi gyümölcsfajhoz képest rövidebb, ezért a megfelelő alap trágyázásról időben kell gondoskodni. A gyümölcsök korán beérnek, ezért nagyon fontos a megfelelő fejtrágyázás, illetve a kiegészítő lomtrágyázás időzítése. Ezen kívül szüret után a nyári időszakban is nagy gondot kell fordítani a gyümölcsfák megfelelő víz, tápanyag ellátására, hiszen így tudjuk megfelelő kondícióban tartani a növényeinket.
Általánosságban a tápanyag utánpótlásról:
-
Mindkét faj klórérzékeny így mind az alap-, illetve fejtrágya esetén a kálium utánpótlást szulfátos műtrágyákkal kell megoldani.
-
Fontos a víz és tápanyagellátás, illetve az időzítés a megfelelő minőség és kondíció eléréséhez. Külön hangsúlyt kell fektetni a mikroelemek szerepére.
-
Betakarítás után a fákat fel kell tölteni tápanyaggal a következő évi termés megalapozása miatt.
-
A talaj felső 40-45 cm részéről talaj vizsgálati elemzése szükséges a megfelelő összetételű tápanyagutánpótlás elvégzése miatt. Ezt célszerű évente levélanalízissel kiegészíteni. Így láthatjuk mit tud felvenni a növény és mire kell odafigyelni a gyökéren és a lombon keresztüli növénytáplálásnál.
A teljes cikk az Agrofórumon jelent meg ITT!
Ossza meg Gazdatársaival is!